It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Migrena in služba

Že biti produktiven je dandanes dovolj težko. Prepolni predali e-pošte, številni sestanki in neprekinjen tok neposrednih sporočil lahko porušijo izpolnjevanje seznama obveznosti v določenem dnevu. Če številnim sprožilcem migrene, prisotnim v večini delovnih okolij, prištejete še dodatne pritiske, s katerimi se soočajo vsi, ki živijo z migreno, se lahko pojavi še stres, ki je znan sprožilec migrene. Kako lahko torej v največji meri zmanjšate sprožilce in napade migrene v službi in hkrati povečate produktivnost?

Strokovnjakinji za migreno profesorica Sabina Brennan, psihologinja, specializirana za možgansko zdravje, z univerze Trinity College v Dublinu, in Elena Ruiz de la Torre, predsednica Evropskega združenja za glavobol (angl. European Headache Alliance), sta z nami delili najboljše nasvete o tem, kako lahko pomagate svojim sodelavcem razumeti celoten učinek migrene, skupaj z nekaj preizkušenimi in preverjenimi načini popolnega zmanjšanja sprožilcev migrene v službi.

»Med odmorom za kosilo pozabite na delo in ne jejte za delovno mizo.«

»Ključno je, da začnete spet prevzemati nadzor. Začnite upravljati s svojim življenjem.«

»Z delodajalcem se odkrito pogovorite o svoji migreni.«

»To je nevrološko stanje, zato se pogovora o migreni ne bi smeli sramovati.«

Začnite dan s pozitivnim dosežkom   

Tako kot večina izmed nas verjetno tudi vi pridete v službo in takoj začnete preverjati e-pošto, ampak naši strokovnjakinji menita, da je to lahko slabo, ker odvrača pozornost s prednostnih nalog za ta dan in vam lahko spremeni načrtovani potek celotnega dne.

Profesorica Sabina Brennan priporoča, da vsako jutro začnete z izvedbo neke majhne naloge in si s tem postavite moto »vse se da« za ostanek dneva. »Odkljukajte eno stvar s seznama opravil, preden sploh odprete e-pošto,« pravi profesorica. »Če to napravite vsako jutro, boste kmalu spoznali prednosti tega, da začnete dan s pozitivnim občutkom uspeha.«

»Občutek izgubljanja nadzora in pomanjkanje predvidljivosti lahko sprožita stres,« je dodala profesorica. »Bistveno je, da začnemo spet prevzemati nadzor. Prevzemite nadzor nad krmilom in se prenehajte odzivati na tuje zahteve ter v delovni dan vpeljite določeno predvidljivost.« »To je lažje reči kot storiti, mar ne?», pravi Sabina. Za produktiven delovni dan priporoča naslednje enostavne prilagoditve:

  • Razdelite si čas tako, da preverjate e-pošto, vračate klice, opravljate naloge ali si vzamete odmor za kosilo ali drug odmor vsak dan približno ob istem času.
  • Napravite seznam opravil, na katerem so nujne naloge ali naloge s kratkim rokom na vrhu, manj nujne naloge pa na dnu.
  • Večino časa in energije usmerite na opravila z vrha seznama.
  • E-pošto preverjate samo ob določenem času ali samo vsakih nekaj ur.
  • Poskušajte delo delegirati, če ga lahko. Ni treba, da vse opravite sami.

Obvladajte stres 

Stres je eden od znanih sprožilcev migrene,zato lahko učinkovito obvladovanje vsakodnevnega stresa pomaga pri migreni. »Z malo stresa se lahko veliko doseže, saj nas motivira, da dosežemo svoje cilje in prebrodimo vsakdanje izzive,« pravi Sabina, »ampak če kronični stres slabo prenašamo, lahko to negativno vpliva na naše zdravje in poveča tveganje za napad migrene«.

Kaj bi torej morali storiti, ko občutite, da se vam raven stresa povečuje? »Prenehajte s tem, kar počnete, in se razmigajte,« pravi Elena Ruiz de la Torre. »Ko občutite, da ste pod stresom, pojdite na kratek sprehod, če je le mogoče, ven. Mogoče se vam zdi, da si za to ne morete vzeti časa, vendar si boste tako zbistrili glavo, našli perspektivo in se vrnili na pravo pot.«

Sabina se strinja z uporabo tehnik za osredotočanje in meditacijo kot pomoč za obvladovanje stresa in jih celo priporoča. »Globoko dihajte in s tem omilite prvoten odziv na stres, ki ga čutite,« pravi Sabina. »S tem boste umirili živčni sistem in lažje ocenili situacijo. Osredotočenost vas zadržuje in lahko pomaga, da ne razmišljate o morebitnih negativnih posledicah, s čimer bi zabredli v še globlji stres.«

Pisarna

Ustvarite si delovni prostor brez sprožilcev 

Majhne prilagoditve delovnega prostora lahko pomagajo pri zmanjševanju možnosti, da okolje sproži napad migrene. »Ne sedite dlje časa na enem mestu,« pravi Elena. »Ko sedite, poskrbite, da je vaš hrbet v pravilnem položaju in da niste zgrbljeni. Še bolje je, da preizkusite stoječo mizo namesto mize, za katero sedite. Računalniški zaslon bi moral biti vedno naravnost pred vami v višini oči.«

Profesorica Sabina Brennan za omejitev sprožilcev migrene priporoča druge enostavne rešitve za pisarniške mize:

  • Nastavite hitrost osveževanja računalniškega zaslona na »visoko« in tako zmanjšajte utripanje na zaslonu.
  • Zaslon naj bo od obraza oddaljen od 50 do 100 cm.
  • Zmanjšajte bleščanje zaslona tako, da namestite filter proti bleščanju.
  • Povečajte velikost črk ali velikost besedila dokumenta, ki ga gledate, in tako zmanjšajte naprezanje oči.
  • Če ves dan sedite, si vzemite redne odmore, da vstanete in se raztegnete, tudi če si morate v ta namen narediti opomnike.

Jejte zdravo kosilo, stran od delovne mize  

Telo in um imata rada predvidljivost, pravi profesorica Sabina Brennan. Tako kot imamo vsi koristi od dobrih spalnih navad, je pomembno tudi, da jemo vsak dan ob približno isti uri. »Pojejte zdravo kosilo, najbolje brez aditivov in konzervansov,« pravi Sabina. »V času za kosilo pozabite na delo in ne kosite za delovno mizo. Odlično zdravilo za stres je odhod na svež zrak, če je mogoče.«

Še boljša ideja: povabite sodelavce na kosilo stran od delovnih miz. Z druženjem boste sebi in svojim sodelavcem dali priložnost, da za nekaj časa izklopite možgane.

Pogovor z delodajalcem  

Svoje migrene v službi konec koncev ne bi smeli skrivati. Če ste z delodajalcem odkriti glede svojega zdravstvenega stanja in stvari, ki bi vam lahko pomagale pri ustvarjanju okolja brez sprožilcev vam to lahko pomaga pri vzpostavljanju dialoga in razumevanju.

»Pomembno je vedeti, da je migrena bolezen, tako kot sta bolezen astma in sladkorna bolezen,« pravi Sabina. »To je nevrološko stanje, zato se pogovora o migreni ne bi smeli sramovati.«

»Z delodajalcem se odkrito pogovorite o svoji migreni,« pravi Elena. »Lahko mu pojasnite, kateri so vaši sprožilci in kako lahko sodelujeta pri pripravi rešitve, ki vam bo pomagala, da boste na delovnem mestu še naprej produktivni.«

Vir

1. NHS Choices. Migraine. https://www.nhs.uk/conditions/migraine/ [Dostopano: marec 2020]